Szkoła Podstawowa Elf

Otwierasz drzwi, przekraczasz próg i zagarnia Cię kolorowa przestrzeń. Różnorodna i ciepła. Rozglądasz się. Z każdej strony, z każdego zakamarka przyciąga Cię detal, barwa, forma i kształt. Wszystko niebanalne, wszystko tworzące harmonijną całość. Czujesz się tutaj dobrze. Nieważne, czy masz siedem czy czterdzieści siedem lat. Tu wszyscy czują się tak samo. Wyjątkowi w wyjątkowym miejscu. Właściwym miejscu. Wyruszasz w podróż, w której nie towarzyszą Ci żadne napięcia i lęki. Jest tylko olbrzymia ciekawość.

To nasza szkoła.

Inna niż wszystkie.

Dlaczego jesteśmy inni?

Od standardowej szkoły różni nas nie tylko szkolny hol czy korytarz. Różni nas wszystko. Zainspirowały nas fińskie szkoły, koncepcyjnie i mentalnie oddalone od tradycyjnych polskich podstawówek. Czerpiemy też dobre pomysły z rodzimego podwórka, na którym powstało kilkadziesiąt nieszablonowych, niestandardowych, twórczych szkół. Chcemy być jedną z nich. Chcemy jednak stworzyć swój własny, unikalny profil, kształtowany etapami wspólnie z dziećmi i rodzicami. Zbudowaliśmy ramy, zaczynamy je wypełniać barwną mozaiką. To proces, którego bazę stanowią trzy fundamenty: wolność, samodzielność i współpraca.

Spoiwem tych trzech ogniw jest zaufanie. Na każdym etapie i w każdej relacji – między uczniem i nauczycielem, między rodzicem i nauczycielem, ale także między nauczycielami nawzajem. Zaufanie jest kluczem prawdziwych, mocnych więzi. Pomaga formować ścieżkę, którą wspólnie wytyczamy.

W naszej szkole wszyscy jesteśmy tak samo ważni, wszyscy ją tworzymy.

Rytuały

Wolność daje swobodę działania, lecz by sprawdziła się w społeczności, akcentowała różnorodność i nikogo nie krzywdziła, trzeba ubrać ją w dyskretne granice. Temu służą rytuały. Ważne dla dzieci i rodziców. Każdy nasz dzień zaczynamy więc wspólnym śniadaniem w słonecznej jadalni. Zrzucamy senne okruchy i zbieramy siły do pracy. Potem jest praca zespołowa.

Jak najwięcej czasu spędzamy razem poza murami szkoły. Kiedy świeci piękne słońce, ale też gdy na zewnątrz jest szaro i mży. Od czego są kalosze i przeciwdeszczówki?!

Budynek szkoły, wkomponowany w zielony zakątek Cygańskiego Lasu, nie został wybrany przypadkowo. Mamy wspaniały ogród, bo chcemy być blisko natury, podobnie jak dzieci Północy. Z ciepła słonecznych promieni, zapachu kwiatów, soczystej zieleni liści i mokrej trawy chcemy czerpać energię.

Praca

Każde dziecko jest inne, każde ma inne zdolności, predyspozycje, inaczej przyswaja wiedzę. Dlatego każdy nasz uczeń realizuje inny model pracy, spójny z jego umiejętnościami i zainteresowaniami. Dzieci pracują wspólnie, w grupach, nie ścigają się o miejsce na podium.

W naszej szkole ważny jest każdy wysiłek, ważne są też potknięcia, bo oznaczają, że ktoś próbuje, walczy, a to przecież ogromny trud. Wygrywają wszystkie dzieci. Każde z nich ma własną mapę kompetencji, którą uzupełnia razem z nauczycielem. Nie stawiamy ocen, ponieważ procesu uczenia nie da się zaprogramować, nie da się go również zweryfikować, stosując sześciostopniową skalę oceniania. Podstawę programową realizujemy inną drogą – tak, jest to wykonalne. Trzeba tylko przełamać stereotypy i zakurzone standardy. Robimy to, dopasowując metody i instrumenty pracy indywidualnie do każdego dziecka. Uczymy dzieci uczenia się, zdobywania wiedzy, bycia samodzielnym i niezależnym. Pokazujemy im, w jaki sposób mogą same znaleźć informacje, których potrzebują, i że poznawanie świata to wielka przygoda.

Dzieci uczą się praktycznych rzeczy – stosowania nowoczesnych technologii w życiu codziennym, ale i tego, jak przyszyć guzik albo zacerować przysłowiową dziurę w skarpetce. Dlatego zajęcia są różnorodne, a sale, w których pracują dzieci, nie nazywamy klasami, lecz pracowniami i warsztatami. To niezwykłe, kreatywne miejsca, zastawione sprzętami, urządzeniami i narzędziami do zajęć manualnych. Zawsze wypełnia je radosny gwar i iskrzy od pomysłów. Praca wre na wysokich obrotach.

Później czeka dzieci zasłużony odpoczynek – nie zadajemy zadań domowych. Czas w domu jest czasem dla Was.

Zespół

Nasz zespół musi być wyjątkowy, skoro tworzy wyjątkową szkołę. To odważni, otwarci i nowatorscy pedagodzy, którzy nie boją się uczyć i poszukiwać. Wciąż się rozwijają, a praca z dziećmi sprawia im frajdę.

Są partnerami, którzy rozbudzają ciekawość, a gdy zdarzają się upadki, pomagają się podnieść. Motywują i popychają do przodu. Nigdy się nie poddają.

Czekamy na Was!

Tworzymy kameralne miejsce, w którym każde dziecko będzie czuło się prawie jak w domu. Bezpiecznie. Będzie mogło rozwijać swoje pasje i szukać własnej drogi. Tworzymy szkołę, której żadne dziecko nie będzie się bało. Wręcz przeciwnie – ze zniecierpliwieniem będzie wypatrywało kolejnego spotkania z koleżankami, kolegami i nauczycielami.

Tworzymy szkołę dla dzieci, którą polubią i one, i ich rodzice. Szkołę dla Was. Rozpoczynamy zapisy do klas 1-3.

Poznajcie Szkołę Podstawową Elf. Szkołę inną niż wszystkie!